Miasto Wisła - oficjalna strona

Andrzej Niedoba z Nagrodą im. Karola Miarki

6.11.2017

Nagroda im. Karola Miarki przyznawana jest od roku 1983 osobom indywidualnym za upowszechnianie kultury i nauki na Górnym Śląsku. Początkowo wyróżnienie nadawali wojewodowie czterech województw: bielskiego, częstochowskiego, katowickiego i opolskiego. Obecnie przyznają ją marszałkowie województw śląskiego i opolskiego.

Miło nam poinformować, że w roku 2017 laureatem tej prestiżowej nagrody został mieszkaniec Wisły Andrzej Niedoba. Uroczystość wręczenia wyróżnień odbyła się 6 listopada w gmachu Biblioteki Śląskiej w Katowicach. W uroczystości udział wziął sam laureat oraz delegacja z miasta Wisła w osobach burmistrza Tomasza Bujoka i dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. J. Śniegonia dr Renaty Czyż.

Andrzej Niedoba urodził się 30 października 1940 roku w Nawsiu na Zaolziu. Jego stryj Władysław Niedoba, znany jako Jura spod Grónia, był jednym z założycieli Sceny Polskiej Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie i jej wieloletnim kierownikiem artystycznym. Ojciec Adam Niedoba w 1950 roku założył Zespół Regionalny „Wisła”. Pieśń „Szumi jawor”, którą Adam i Andrzej Niedobowie stworzyli pod koniec lat 60. ubiegłego wieku, stała się nieoficjalnym hymnem górali beskidzkich. Andrzej Niedoba po ukończeniu studiów polonistycznych pracował jako spiker w telewizji w Krakowie, a później w Katowicach. Pisał również artykuły publicystyczne i reportaże, pracował w jedenastu śląskich i zaolziańskich redakcjach. W 1978 roku debiutował jako dramaturg sztuką „Skoczek” w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej. Wydał zbiory reportaży „Siedemdziesiąt dziewięć godzin nocy” (1981), „Piekłoniebo” (1989), a także „Matka Ziemia” (2017). Jest autorem dramatów „Rajska jabłonka”, „Pakamera”, „Górlandia”, „Kim pani jest?”. Ta ostatnia sztuka była pokazywana w Teatrze Telewizji, a zagrały w niej Krystyna Janda i Mirosława Dubrawska. Na szczególną uwagę zasługuje dramat „Rajska jabłonka”, który otrzymał I nagrodę w konkursie ogłoszonym przez miesięcznik teatralny „Dialog” w 1985 roku. Napisany gwarą utwór ze względu na poruszaną tematykę nie mógł zaistnieć na deskach teatralnych w latach 80. „Rajska jabłonka” miała swoją prapremierę dopiero w 2016 roku z okazji jubileuszu 65-lecia Sceny Polskiej Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie.

Zdjęcia: Archiwum Biblioteki Śląskiej w Katowicach



Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
PN WT ŚR CZ PT SB ND
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Jak spędzisz tutaj czas?

Baner Aktywnie pozytywnie
Banner Rodzinnie goscinnie
Baner na edukowaniu i harcowaniu
Baner na konferencji
Baner Mapa miasta
Baner Kamera internetowa
Baner baza noclegowa
Baner Baza wyciągi

Partnerzy

Herb miasta Nepomuk
Herb miasta Jablunkov
Herb miasta Rheinhausen
Herb miasta Hukvaldy
Herb miasta Bullylesmines
Herb miasta Coka
Herb gminy Jastarnia
Herb miasta Szczyrk
Herb miasta Brenna
Herb gminy Istebna
Herb miasta Ustroń
Copyright © by Urząd Miasta Wisła 2024
Polityka prywatności i cookies Deklaracja dostępności
Realizacja: Agencja Marketingu Internetowego
//widget pogodowy