Miasto Wisła - oficjalna strona

Konferencja na stulecie

4.10.2019

W dniach od 2-3 października 2019 roku w Cieszynie i w Wiśle odbyła się ogólnopolska konferencja naukowa z okazji 100. rocznicy urodzin Stanisława Hadyny. Obradom towarzyszyły wydarzenia kulturalne: projekcja filmu, koncert i dwie wystawy. Postać założyciela Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” ukazała się w nowej, mało znanej dotąd odsłonie.

                Pierwszy dzień konferencji poświęcony został twórczości muzycznej Stanisława Hadyny, zwłaszcza inspirowanej śląskim folklorem. Obrady toczyły się w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie w Sali kameralnej im. Jana Sztwiertni. Referaty wygłosili prof. Daniel Kadłubiec z Zaolzia, prof. Jolanta Szulakowska-Kulawik z Akademii Muzycznej w Katowicach, dr Karolina Banach reprezentująca Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”, dr Danuta Zoń-Ciuk z Instytutu Muzyki Uniwersytetu Śląskiego, prof. Akademii Muzycznej Elżbieta Grodzka-Łopuszyńska oraz prof. Uniwersytetu Śląskiego Hubert Miśka. Na zakończenie części merytorycznej konferencji odbyła się projekcja filmu „Młodość Chopina”, nakręconego w 1952 roku przez Telewizję Polską. Scenariusz powstał m.in. w oparciu o nagrodzoną pracę Stanisława Hadyny pt. „Niezatarte ślady”. Dwugodzinny obraz w reż. Aleksandra Forda, mimo wpływu epoki socrealizmu, w której powstał, do dziś wywiera duże wrażenie na widzach i warto mu poświęcić swój czas.

                W drugim dniu obrad, które toczyły się w Sali głównej Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jana Śniegonia w Wiśle, prelegenci omawiali źródła i materiały do biografii Stanisława Hadyny (Danuta Szczypka z Wisły), pozostawione przez niego rękopisy nutowe oraz literackie (Sylwia Richter i dr Zygmunt Magiera z Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”), analizowali jego prozę i dramaty (dr Łucja Dawid, dr Xymena Borowiak, prof. Włodzimierz Szturc). Nie zabrakło kultury ludowej, gdyż folklor beskidzki był niewątpliwie główną inspiracją Profesora (dr hab. Magdalena Szyndler – etnomuzykolog Uniwersytetu Śląskiego), który nie stronił też od filozofii, etyki i religii (dr hab. prof. Akademii Górniczo-Hutniczej Izabela Trzcińska). Dzięki swym szerokim zainteresowaniom Stanisław Hadyna spotykał na drodze życia niezwykłych ludzi, twórców nauki i kultury (dr Renata Czyż), sam tworzył wybitne dzieła muzyczne i literackie, ale do dziś nie ma podstawowej bibliografii jego prac. Są jednak same dzieła, które po zakończeniu obrad można było usłyszeć podczas koncertu.             

                Koncert kameralny w wykonaniu artystów związanych z Uniwersytetem Śląskim składał się z utworów autorstwa kompozytorów Śląska Cieszyńskiego: Władysława Macury, Józefa Podoli, Jana Sztwiertni i Stanisława Hadyny. Główną postacią był oczywiście Stanisław Hadyna, którego poruszające mazurki i preludia oraz „Pieśń bez słów na skrzypce i fortepian” z odnalezionego rękopisu zostały po raz pierwszy wykonane publicznie. Utwory te, napisane w 1946 roku, autor zadedykował ukochanej żonie. Na scenie wystąpili: Sabina Olbrich-Szafraniec – sopran, Adam Wagner – skrzypce oraz Agnieszka Kopińska – fortepian. Koncert prowadziła Grażyna Durlow.

                Konferencji, której organizatorami byli cieszyński Instytut Muzyki Uniwersytetu Śląskiego oraz Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Śniegonia w Wiśle, towarzyszyły dwie wystawy. Plenerowa, prezentowana na Placu Hoffa w Wiśle, którą przygotowało miasto we współpracy z zespołem „Śląsk” oraz czasowa ekspozycja wykonana przez Kongres Polaków w Republice Czeskiej. Konferencję i towarzszące jej prezentacje kulturalne wsparło finansowo miasto Wisła, w którym odbywa się szereg wydarzeń Roku Hadynowskiego i od którego Stanisław Hadyna otrzymał tytuł Honorowego Obywatela.

Galerię zdjęć można obejrzeć na stronie biblioteki.


Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
PN WT ŚR CZ PT SB ND
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Jak spędzisz tutaj czas?

Baner Aktywnie pozytywnie
Banner Rodzinnie goscinnie
Baner na edukowaniu i harcowaniu
Baner na konferencji
Baner Mapa miasta
Baner Kamera internetowa
Baner baza noclegowa
Baner Baza wyciągi

Partnerzy

Herb miasta Nepomuk
Herb miasta Jablunkov
Herb miasta Rheinhausen
Herb miasta Hukvaldy
Herb miasta Bullylesmines
Herb miasta Coka
Herb gminy Jastarnia
Herb miasta Szczyrk
Herb miasta Brenna
Herb gminy Istebna
Herb miasta Ustroń
Copyright © by Urząd Miasta Wisła 2020
Polityka prywatności i cookies
Realizacja: Agencja Marketingu Internetowego
//widget pogodowy