Miasto Wisła - oficjalna strona

Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Wiśle

26.05.2017

Co oznaczają słowa pochodzenia wałaskiego: Beskid, Czerchla, Kiczera, Przysłop, Magura, Groń? Z takimi pytaniami musieli zmierzyć się uczestnicy tegorocznego Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Wiśle, którego głównym hasłem było „Pasterstwo w Beskidach”. Było to pokłosie prowadzonych w 2016 roku zajęć w projekcie „Warsztaty Wiedzy o Wiśle” finansowanego przez Amerykańską Fundację Wolności w ramach programu „Działaj Lokalnie” SCMT.

Konkurs składał się z 3 etapów. W pierwszym, indywidualnym uczniowie pisali test zawierający 56 pytań z zakresu podstawowej wiedzy o Wiśle opracowany przez zespół pod kierunkiem Grażyny Pruskiej - bibliotekarki, dawnej nauczycielki edukacji regionalnej, stypendystki międzynarodowych warsztatów „Śląsk Cieszyński-Mała ojczyzna w Europie”. W klasyfikacji generalnej zwyciężył Zenon Zembol z ZSGH z wynikiem 45 pkt. Drugie miejsce zajęli uczniowie LO Jakub Szalbot i Tymoteusz Pękała, a trzecie Justyna Zogata i Aleksandra Śliwka.

15 maja w gościnnych progach Muzeum Beskidzkiego w Wiśle odbył się II etap - drużynowy i III – miyszani owiec. Gościem specjalnym była Barbara Kędzior, radna Wisły, gaździna na Pasiekach, właścicielka sporego stada owiec. W krótkiej pogadance przybliżyła słuchaczom rolę Wołochów w gospodarowaniu dawnych, wiślańskich górali i współczesne próby reintrodukcji pasterstwa kulturowego w Beskidzie Śląskim.

W II etapie drużynowym wzięło udział 8 uczestników z wiślańskich szkół średnich. Uczniowie rywalizowali w 8 konkurencjach: Informacje ogólne o Wiśle, Gminy Powiatu Cieszyńskiego, Sąsiedzi Gminy Wisła, Zacni Wiślanie, Słownik wołoski, Wiślańskie sery, Szumi Jawor-hymn. Najtrudniejsze okazało się zadanie polegające na przyporządkowaniu określeń do słówek pochodzenia wałaskiego, które ciągle funkcjonują w wiślańskiej gwarze i gospodarce pasterskiej. Bez problemów poradzili sobie uczniowie ze słowami wiślańskiego hymnu „Szumi Jawor szumi”. Nieznaczną różnicą punktów zwyciężyła przygotowana przez Beatę Mendrek drużyna LO im. P. Stalmacha w składzie: Paulina Mojeścik, Andrzej Cieślar i Tymoteusz Pękała. 2. miejsce zajęła dziewczęca drużyna Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich im. W. Reymonta w składzie: Aleksandra Śliwka, Katarzyna Szalbot, Estera Gawlas i Agnieszka Kawulok przygotowana przez Henryka Podżorskiego, która świetnie poradziła sobie z opisem cieszyńskiego stroju kobiecego.

Ciekawą konkurencją było rozpoznawanie gatunków beskidzkich serów. Trzeba było określić z jakiego - owczego, czy krowiego - mleka jest zrobiony ser i jak się nazywa. Jedna drużyna pomyliła bunc z bryndzą. Już całkiem na luzie przystąpili uczestnicy do III etapu - miyszanio owiec. Tłumaczyli z języka polskiego na nasz dowcip z bacą i turystą, wyszywali krzyżykiem wzór na góralskiej koszuli, układali opowiadanie z podanymi gwarowymi słówkami, a na zadanie domowe mieli opracować wycieczkę na Polanę Sałasz. Komisja w składzie: Małgorzata Wisełka, Małgorzata Kaleta i Maria Sanecka sprawnie poprawiała i oceniała zadania, a merytorycznie nad ich przebiegiem czuwał dr Michał Kawulok, historyk sztuki. W czasie przerwy uczestnicy konkursu mieli okazją zapoznać się z pracami przygotowującymi otwarcie wystawy o uroczystościach konfirmacyjnych w Wiśle i pracą kowala w kuźni. Posiłek przygotowali Państwo Saneccy, a kołoczami częstował Władysław Pilch. Konkurs prowadziła Grażyna Pruska. Dyplomy i nagrody dla laureatów konkursu przygotowało Towarzystwo Miłośników Wisły, Urząd Miasta Wisła i Starostwo Powiatowe w Cieszynie.

„Cestó przez Uboczke idzie faroż i dziwo się na strzyżki przy koszorze. Naroz w lesie cosi sie zbiegało, poszeł tam i widzi jak Rybiana łod Cieślara łobgryzo młode kóńce ze świyrszczków a młody holniok z pastyrkó chodzó pasęcy po borowinie. Ty gidzie jedyn, łowieczki z koszora sie wysmyczyły, krowa w czaboku zamiast na posiónku! Hanuliczko dej se pozór na tó kwiatule, bo ci feszter wystrzyże karwacze o fuseklach, hute żeń tó krowe do dojenio, bo już połednieje!”.

Grażyna Pruska



Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez

Jak spędzisz tutaj czas?

Baner Aktywnie pozytywnie
Banner Rodzinnie goscinnie
Baner na edukowaniu i harcowaniu
Baner na konferencji
Baner Mapa miasta
Baner Kamera internetowa
Baner baza noclegowa
Baner Baza wyciągi

Partnerzy

Herb miasta Nepomuk
Herb miasta Jablunkov
Herb miasta Rheinhausen
Herb miasta Hukvaldy
Herb miasta Bullylesmines
Herb miasta Coka
Herb gminy Jastarnia
Herb miasta Szczyrk
Herb miasta Brenna
Herb gminy Istebna
Herb miasta Ustroń
Copyright © by Urząd Miasta Wisła 2024
Polityka prywatności i cookies Deklaracja dostępności
Realizacja: Agencja Marketingu Internetowego
//widget pogodowy