Centrum Informacji
Turystycznej
Wisła Plac Hoffa 3, kom. 791 400 485
tel. (33) 855 34 56
W dniach od 15 do 21 września br., w Wiśle jest realizowany projekt pt. „Szybciej, Wyżej, Mocniej – Razem. Polsko-Ukraińska Akademia Wartości Olimpijskich”, dofinansowany ze środków Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży.
Podsumowaniem działań projektowych będzie przygotowany przez uczniów happening zaplanowany w centrum Wisły w najbliższy piątek (20 września br.), pokazujący jak odkrywanie wzajemnego bogactwa kulturowego może budować otwartość i zrozumienie, obalać stereotypy, mity, przesądy i pomagać w nawiązaniu międzynarodowego dialogu i porozumienia.
Na happening serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców Wisły i turystów spędzających czas w mieście w dniu 20 września o godz. 16:00 przed Muzeum Beskidzkie.
Projekt jest inicjatywą dwóch nieformalnych grup młodzieży z Sosnowca i z Sambora. Grupa sosnowiecka działa przy VI LO im. Janusza Korczaka, a grupa z Sambora to uczniowie Liceum Prestige. Wszyscy uczestnicy są zainteresowani naukami humanistycznymi, etyką, filozofią, kulturoznawstwem. Szczególnie bliska jest im nauka o wartościach, ich wpływie na człowieka, na jego wybory i życiowe cele.
Obie grupy łączy historia dobrej współpracy obu szkół, których uczniowie realizowali już trzykrotnie projekty wymiany polsko-ukraińskiej w ramach Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży. Grupa polska pozyskała wsparcie Urzędu Miejskiego w Sosnowcu, grupa ukraińska otrzymała podobne wsparcie Urzędu Miejskiego w Samborze.
Obecnie trwa realizacja zaplanowanych działań projektowych w Wiśle. Obie grupy są już po zajęciach integracyjnych mających na celu wzajemne poznanie uczestników i współdziałanie grupy. Deszczowa aura nie przeszkodziła im też w przygotowaniu wyjątkowego performance’u, który w poniedziałek zaprezentowali mieszkańcom Wisły.
Przed młodzieżą udział w różnorodnych warsztatach, dzięki którym poznają historię, kulturę i światopogląd swoich partnerów i zbudują świadomość znaczenia takich wartości jak szacunek, przyjaźń, dążenie do doskonałości, czysta gra, w życiu współczesnych młodych Polaków i Ukraińców. Będą również odkrywać walory kulturowe Beskidu Śląskiego, spotkają się z młodymi sportowcami doskonalącymi swoje umiejętności w Ośrodku Przygotowań Paralimpijskich