Miasto Wisła - oficjalna strona

Wszystko jest inaczej – wśród uchodźców w Belgradzie

26.05.2017

24 maja w Muzeum Beskidzkim im. A. Podżorskiego w Wiśle odbyła się spotkanie z Maciejem Oczkowskim i Michałem Oczkowskim, którzy wygłosili prelekcję „Wszystko jest inaczej – wśród uchodźców w Belgradzie”. Na wstępie słowo wprowadzające w języku czeskim wygłosiła Ilona Machandrova, prezes fundacji Fond Naděje Pro Národy, w ramach działalności której był organizowany wyjazd wolontariuszy z Polski i Czech do stolicy Serbii, aby na miejscu udzielać pomocy koczującym uchodźcom. Fundacja już kilkakrotnie organizowała podobne wyjazdy i pomoc na Bałkanach, gdzie problem przetrzymywanych uchodźców z Bliskiego Wschodu jest bardzo widoczny i ciągle pogłębiający się. Przemówienie na bieżąco tłumaczył ksiądz Marcin Pilch, który oprócz codziennych obowiązków duszpasterskich w Czeskim Cieszynie mocno jest zaangażowany w działalność wspomnianej fundacji.

Spotkanie w muzeum poświęcone było ostatniej misji fundacji, która miała miejsce w Belgradzie. Maciej Oczkowski i Michał Oczkowski podzielili się doświadczeniem bycia w dużym obozie uchodźców, pochodzących nie tyle z Syrii, co z Afganistanu i Pakistanu. Przedstawili trudne warunki bytowe tych obozów, gdzie niezbędne i ciągle potrzebne takie rzeczy jak: maty, koce, odzież czy bielizna. Obecnie skupiska uchodźców mieszczą się głównie w opuszczonych magazynach czy halach fabrycznych, które ogrzewane są jedynie poprzez rozpalane w specjalnych paleniskach ogniska. Dzięki pomocy wolontariuszy uchodźcy mogą otrzymać jeden ciepły posiłek, gorącą herbatę czy drobne przekąski. Według podanych statystyk około 10-20 % uchodźców przybywa właśnie do Europy z niegasnącą nadzieją, że na tym kontynencie w nowy sposób zorganizują sobie życie, a w przyszłości również dla swoich rodzin, które pozostawili w ojczystych krajach. Niejednokrotnie są to ludzie wykształceni, z dobrym przygotowaniem zawodowym.

Misja wolontariuszy Fond Naděje Pro Národy oprócz doraźnej pomocy materialnej łączy się też z misją ewangelizacyjną, wobec czego wieczorami organizują spotkania, aby spokojnie porozmawiać czy zaprezentować różne filmy, aby poprzez obraz i słowo zapoznać uchodźców z Ewangelią. W tym celu wolontariusze posługują się przekładami Ewangelii św. Łukasza na ojczyste języki migrantów.

Spotkanie w Muzeum zorganizowano w ramach Nocy w Muzeum. Następnie wszyscy goście, jak i zainteresowane grupy dzieci i młodzieży, mogły zobaczyć na żywo pracę kowala w kuźni oraz uczestniczyć w lekcji pisania gęsim piórem w starej szkole.

Michał Kawulok



Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez

Jak spędzisz tutaj czas?

Baner Aktywnie pozytywnie
Banner Rodzinnie goscinnie
Baner na edukowaniu i harcowaniu
Baner na konferencji
Baner Mapa miasta
Baner Kamera internetowa
Baner baza noclegowa
Baner Baza wyciągi

Partnerzy

Herb miasta Nepomuk
Herb miasta Jablunkov
Herb miasta Rheinhausen
Herb miasta Hukvaldy
Herb miasta Bullylesmines
Herb miasta Coka
Herb gminy Jastarnia
Herb miasta Szczyrk
Herb miasta Brenna
Herb gminy Istebna
Herb miasta Ustroń
Copyright © by Urząd Miasta Wisła 2024
Polityka prywatności i cookies Deklaracja dostępności
Realizacja: Agencja Marketingu Internetowego
//widget pogodowy