Centrum Informacji
Turystycznej
Wisła Plac Hoffa 3, kom. 791 400 485
tel. (33) 855 34 56
Co to jest żebroczka? Do czego służyła trówła? Jak rozróżnić strój ludowy wiślańskich górali od górali istebniańskich? Co to są rozsypoły? Czy drewniane, wiślańskie chaty były budowane na zrąb, a może na jaskółczy ogon? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań związanych z folklorem, kulturą materialną i duchową wiślańskich górali znajdziecie Państwo w kilku, niepowtarzalnych miejscach Wisły.
Muzeum Beskidzkie z Enklawą Budownictwa Drewnianego, chata U niedźwiedzia, U Kocyana, U Dziadka, Zapiecek u Jędrysa, Muzeum Aptekarstwa to wyjątkowe miejsca, w których przeniesiecie się w przeszłość, ale również zobaczycie współczesne przedmioty wytworzone ręką wiślańskich górali. W tych miejscach poznacie od kuchni dawne życie wiślan: narzędzia rolnicze i codziennego użytku, instrumenty muzyczne, potrawy regionalne, letnie i zimowe ubrania, rzeźby, malarstwo sakralne, hafty, koronki i zioła, którymi leczono schorzenia. Będziecie mogli zobaczyć, jak funkcjonowała dawna szkoła i poczuć klimat edukacji z przełomu XIX i XX wieku.
Wisła to także fantastyczny folklor. Pierwsza zwrotka nieoficjalnego hymnu górali beskidzkich ma słowa:
"Szumi jawor, szumi i szumi łosika, Nigdy nie zaginie górolsko muzyka,
Górolsko muzyka i górolski grani, Nigdy nie zaginie w Beskidach śpiywani."
(sł. muz. Adam Niedoba)
Ta i inne góralskie pieśni i przyśpiewki usłyszeć można podczas odbywających się regularnie przeglądów kapel, koncertów zespołów śpiewaczych i regionalnych. Najczęściej występy mają miejsce zarówno w zadaszonym amfiteatrze, znajdującym się w centrum miasta, w sercu parku Kopczyńskiego, jak i na małej scenie na wiślańskim rynku. Na widowni amfiteatru znajduje się figura Stanisława Hadyny (założyciela Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”), Honorowego Obywatela Wisły pochowanego na Groniczku - jednej z najstarszych wiślańskich nekropolii, gdzie znajdują się też groby zasłużonych dla miasta mieszkańców. Największą imprezą prezentującą zarówno folklor górali beskidzkich, ale także z innych części kraju i, co szczególnie interesuje turystów, ze świata jest odbywający się na przełomie lipca i sierpnia Tydzień Kultury Beskidzkiej. Prezentacja zespołów odbywa się zarówno na wiślańskim rynku jak i w amfiteatrze. Centrum miasta zmienia się w tym czasie w ogromny jarmark regionalny. Obrzędy na stałe wpisane w kulturę wiślan można także zobaczyć podczas Dni Wisły i tradycyjnych dożynek, odbywających się we wrześniu. W Wiśle tradycja przeplata się z nowoczesnością, dlatego kapele góralskie można usłyszeć zarówno podczas dużych koncertów jak i biesiad w karczmach regionalnych czy podczas letnich i zimowych kuligów.
Zespół Regionalny Wisła, grupy śpiewacze: Czernianie, Grónie, Tkocze, Mali Tkocze, Stejizbianki, Uścieńkowianie oraz Wańcy występując m.in. na imprezach miejskich, prezentują profesjonalny i amatorski folklor wiślańskich górali. Przy akompaniamencie kapel muzycznych lub a cappella wykonują m.in. pieśni pasterskie, okolicznościowe i biesiadne. Stoją na straży oryginalnych aranżacji i miejscowej gwary.
Regionalnych potraw można posmakować w wiślańskich karczmach, restauracjach, ale także w pensjonatach, agroturystykach czy kwaterach prywatnych serwujących gościom kuchnię domową. Łasuchom polecamy wiślańskie cukiernie, które zadbają o podniebienia i zaskoczą nowymi, zaskakującymi, smakami.