Miasto Wisła - oficjalna strona

Muzeum Beskidzkie oraz Enklawa Budownictwa Drewnianego
Centrum
ul. Pawła Stellera 1
 

Muzeum Beskidzkie im. A. Podżorskiego w Wiśle znajduje się w centrum miasta w dawnej karczmie z 1794 roku. To piętrowy budynek o kamienno-ceglanych murach i dwuspadowym dachu krytym gontem, z piwnicami. Muzeum Beskidzkie, będące od początku istnienia oddziałem Muzeum w Cieszynie, otwarte zostało 16 sierpnia 1964 r. w czasie I Tygodnia Kultury Beskidzkiej w Wiśle. Swoją działalnością obejmuje Istebną, Jaworzynkę, Koniaków, Wisłę i Brenną, tj. miejscowości należące do grupy etnograficznej górali śląskich. Jego założycielem był Andrzej Podżorski i to właśnie on jest obecnie patronem placówki.

Ekspozycja stała prezentuje eksponaty związane z życiem i twórczością górali Beskidu Śląskiego. Są w niej zawarte podstawowe działy kultury materialnej mieszkańców tego regionu, takie jak: pasterstwo, tkactwo, obróbka drewna, narzędzia rolnicze. Zobaczyć można osobliwości męskiego i kobiecego stroju ludowego oraz najpiękniejsze przykłady sztuki ludowej. Atrakcyjne dla turysty jest wnętrze dawnej kurnej chaty. Ekspozycję uzupełniają wystawy czasowe o różnorodnej tematyce. Muzeum posiada bogatą kolekcję malarstwa profesjonalnego: Czesława Kuryatto, Ludwika Konarzewskiego, Jana Wałacha, Pawła Stellera oraz starodruki, archiwalia i cenny zbiór starej fotografii.

W 2010 roku obok muzeum wybudowano dodatkową atrakcję – Enklawę Budownictwa Drewnianego. Enklawa otwarta została 6 października 2010 roku. W jej skład wchodzą obecnie: kuźnia (w której można zobaczyć na żywo pracę kowala), chałupa kumornika z kurlawym piecem oraz pasterska kolyba z koszorem, a więc specjalnym ogrodzeniem z tynin. Całość wzbogaca pasieka pszczelarska oraz zielnik (w okresie letnim). 

Historia enklawy w centrum Wisły sięga jeszcze lat 80 XX wieku i koncepcji Jana Kropa, byłego kierownika muzealnej placówki. Dla realizacji pomysłu już w 1986 roku doprowadzono do przeniesienia chałupy Szarców z Wisły Jonidła w bliskie sąsiedztwo muzeum i starej szkoły "U Niedźwiedzia". W obecnym projekcie, z inicjatywy obecnego kierownika muzeum, Małgorzaty Kiereś, przestrzeń pomiędzy trzema wspomnianymi budynkami, wypełniono nowymi obiektami, których przeznaczeniem jest żywy przekaz tradycyjnych elementów kultury ludowej Górali Śląskich. Na terenie enklawy latem odbywa się wiele imprez kulturalnych.

Godziny otwarcia:

poniedziałek - od grudnia nieczynne
wtorek 9:00-15:30
środa:
- okres zimowy (1 XI – 31 III) 9:00–17:00
- okres letni (1 IV – 31 X) 12:00-20:00
czwartek, piątek 9:00-15:30
sobota 10:00-15:00
niedziela 8:30-13:30





 

Kalendarz imprez

Przejdź do wersji tekstowej kalendarium imprez
PN WT ŚR CZ PT SB ND
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

Jak spędzisz tutaj czas?

Baner Aktywnie pozytywnie
Banner Rodzinnie goscinnie
Baner na edukowaniu i harcowaniu
Baner na konferencji
Baner Mapa miasta
Baner Kamera internetowa
Baner baza noclegowa
Baner Baza wyciągi

Partnerzy

Herb miasta Nepomuk
Herb miasta Jablunkov
Herb miasta Rheinhausen
Herb miasta Hukvaldy
Herb miasta Bullylesmines
Herb miasta Coka
Herb gminy Jastarnia
Herb miasta Szczyrk
Herb miasta Brenna
Herb gminy Istebna
Herb miasta Ustroń
Copyright © by Urząd Miasta Wisła 2024
Polityka prywatności i cookies Deklaracja dostępności
Realizacja: Agencja Marketingu Internetowego
//widget pogodowy