Poniedziałek 7:00 – 15:00
Wtorek 7:00 – 16:00

Starty wiślan: medale naszych w OOM i Biegu na Igrzyska

19.02.2018

W minionym tygodniu w zawodach sportowych wystartowało wielu wiślan. Oto przegląd ich dokonań.

Kamil Stoch zdobył złoty medal Zimowych Igrzysk Olimpijskich PyeongChang 2018 na skoczni dużej. Polak wyprzedził na podium Niemca Andreasa Wellingera i Norwega Roberta Johannsona. Piotr Żyła z Wisły, podobnie jak w rywalizacji na skoczni normalnej, nie znalazł się w kadrze na zawody.

18 lutego w niemieckim Brotterode rozegrano dwa konkursy Pucharu Kontynentalnego w skokach narciarskich. W pierwszym zawodnicy WSS Wisła zajmowali następujące lokaty: Paweł Wąsek - 9., Aleksander Zniszczoł - 17., Tomasz Pilch - 31. Triumfował Słoweniec Nejc Dezman. W drugim Paweł Wąsek był 15., Tomasz Pilch 16., a Aleksander Zniszczoł 25. Wygrał Niemiec Dawid Siegel.

W dniach 17-18 lutego na trasach Siwej Doliny w Tomaszowie Lubelskim rozegrano Puchar Roztocza - trzecie w tym sezonie zawody Narodowego Programu Rozwoju Biegów Narciarskich "Bieg na Igrzyska". Na starcie nie zabrakło reprezentantów WSS Wisła. Zawody w kategorii Junior/Juniorka C miały status Mistrzostw Polski Młodzików, z kolei w kategorii Junior D i E biegacze rywalizowali o medale Ogólnopolskich Zawodów Uczniowskich Klubów Sportowych.
W pierwszym dniu zmagań odbyły się biegi techniką klasyczną. Jak zwykle nie zawiodły Laura Wantulok i Kamila Haratyk, które w biegu Juniorek E (dystans 2 km) zajęły odpowiednio 1. i 3. miejsce, zdobywając złoty i brązowy medal Ogólnopolskich Zawodów UKS. Tuż za podium w grupie Juniorek A (dystans 5 km) uplasowała się Natalia Bury. Zawody w kategorii Juniorka C (dystans 3 km) na 42. miejscu ukończyła Magdalena Pilch, a wśród Juniorów C (dystans 3 km) 26. był Gabriel Boś, a 39. Łukasz Cieślar. Z kolei w kategorii Junior D (dystans 2,5 km) 21. lokatę zajął Tomasz Wąsowicz, a 26. był Dawid Pilch.
W drugim dniu zmagań biegano techniką dowolną. W rywalizacji Juniorek A (dystans 5 km) 2. miejsce wywalczyła Natalia Bury. Drugi medal Ogólnopolskich Zawodów Uczniowskich Klubów Sportowych, tym razem srebrny, w rywalizacji Juniorek E (dystans 2,5 km) wywalczyła Laura Wantulok. Jej koleżanka klubowa Kamila Haratyk tym razem ukończyła zawody na 5. miejscu. Ponownie wśród Juniorek C (dystans 5 km) 42. była Magdalena Pilch, a wśród Juniorów C (dystans 5 km) 23. był Gabriel Boś, a 28. Łukasz Cieślar. Z kolei w biegach Juniorów D (2,5 km) 19. miejsce zajął Tomasz Wąsowicz, a 25. Dawid Pilch.

W dniach 16-18 lutego w Zakopanem o medale XXIV Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Zimowych Podkarpackie 2018 rywalizowali skoczkowie. Wiodące role odgrywali zawodnicy WSS Wisła. Na początek przeprowadzono rywalizację drużynową. W kategorii juniorów (Junior A) złoty medal wywalczyła reprezentacja województwa śląskiego, barw której bronił Bartosz Czyż. Z kolei w zmaganiach juniorów młodszych (Junior B) na 2. stopniu podium stanęła reprezentacja WSS Wisła w składzie: Mateusz Małyjurek, Szymon Jojko i Kacper Juroszek. W pierwszym konkursie indywidualnym skoków na Wielkiej Krokwi (HS140) złoty medal w gronie juniorów wywalczył Bartosz Czyż, natomiast w rywalizacji juniorów młodszych wiślanie uplasowali się poza podium - 4. był Szymon Jojko, 6. Kacper Juroszek, a 13. Mateusz Małyjurek. Z kolei w drugim indywidualnym konkursie na tym samym obiekcie ponownie wśród juniorów złoto wywalczył Bartosz Czyż, natomiast wśród juniorów młodszych srebrny krążek zawisł na szyi Kacpra Juroszka. Tym razem Szymon Jojko zajął 6., a Mateusz Małyjurek 12. miejsce.

W dniach 16-18 lutego o medale XXIV Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Zimowych Podkarpackie 2018 rywalizowali także kombinatorzy norwescy. WSS Wisła reprezentował Mateusz Małyjurek, startujący w grupie juniorów młodszych (Junior B). W pierwszej konkurencji (1 skok HS-140 / bieg na 7,5 km) nasz zawodnik zajął 4. miejsce. W drugiej konkurencji - sprincie drużynowym (2 x skok HS-140 / bieg 4 x 1 km) wiślanin wespół z Patrykiem Pulkowskim (Klimczok Bystra) wywalczył srebrny medal. Natomiast w trzeciej konkurencji (1 skok HS-140 / bieg na 3,75 km) ponownie zakończył zmagania na miejscu tuż za podium.

17 lutego na stoku Stożka w Wiśle rozegrano pierwsze w tym sezonie zawody XIII Pucharu Beskidzkich Groni w Narciarstwie Alpejskim 2018 - Puchar UKS Brenna-Górki. W imprezie w poszczególnych kategoriach zwyciężyli: Natalia Heczko z Ustronia, Iga Wilczyńska z Wieliczki, Klaudia Muniak z Sieprawia, Borys Madejczyk z Wisły, Mateusz Bucki z Woli Radziszowskiej, Jakub Kolegowicz z Krakowa i Kuba Muniak z Sieprawia. Dzień później, 18 lutego, w Brennej Leśnicy rozegrano drugie zawody XIII Pucharu Beskidzkich Groni w Narciarstwie Alpejskim 2018 - Puchar Ski-Doliny. W poszczególnych kategoriach triumfowali: Weronika Pokorny z Ustronia, Natalia Sobolewska z Goleszowa, Katarzyna Koźbiał ze Szczyrku, Borys Madejczyk z Wisły, Grzegorz Hussar z Ustronia, Kamil Zawada z Żywca i Tymoteusz Ormaniec z Gilowic.

Iwona Boś z Wisły zajęła 9. miejsce (4. w kategorii K-40) w biegu na 7,5 km techniką klasyczną podczas rozgrywanego 17 lutego w Wilkowicach XI Pucharu Magurki "Śladami Arcyksiężnej Marii Teresy Habsburg", zaliczanego do klasyfikacji Pucharu Polski Amatorów PZN w biegach narciarskich. W rywalizacji młodzieży, w biegu na dystansie 1 km techniką klasyczną dziewcząt z rocznika 2004-2007, 3. miejsce zajęła Estera Bujok, a 4. Paulina Cieślar z WSS Wisła, z kolei w biegu na tym samym dystansie chłopców z rocznika 2004-2007 2. miejsce wywalczył Piotr Pałka z WSS Wisła.

14 lutego w Mińsku koszykarska reprezentacja Polski kobiet przegrała z Białorusią 50:71 w meczu IV kolejki eliminacji do Mistrzostw Europy 2019. Dobry mecz rozegrała Magdalena Szajtauer z Wisły, która zdobyła 3 punkty, zanotowała 5 zbiórek, 2 bloki i 1 przechwyt.