Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Śniegonia w Wiśle wzięła udział w ogólnopolskiej akcji „Dzień Bezpiecznego Internetu”, która w tym roku realizowana jest pod hasłem „Lepszy Internet zależy od Ciebie”. Obchody przypadły na dzień 9 lutego i pozwoliły na zorganizowanie lekcji dotyczących szeroko pojętego bezpieczeństwa w sieci, w których udział wzięły dwie klasy piąte z Zespołu Szkół nr 1 w Wiśle.
Uczestnicy pierwszego spotkania zapoznali się z materiałem filmowym, który opowiadał o dziewczynie imieniem Mimi. W wyniku przemocy ze strony rówieśników zdecydowała się ona na ucieczkę z domu. Film oparty był na prawdziwych wydarzeniach i zrealizowany na podstawie zgłoszenia w infolinii Helpline (nr tel. 800 100 100), specjalizującej się w doradztwie w przypadku nękania i cyber przemocy. Młodzi internauci po obejrzeniu fragmentów filmu mieli za zadanie zastanowić się, jak można było zaradzić zaistniałej sytuacji. Na koniec pokazane zostały również konsekwencje, jakie ponieśli sprawcy całego zdarzenia i podkreślony fakt, że wszystko co robimy w sieci zostawia swój cyfrowy ślad. Druga klasa podjęła temat prywatności w sieci i negatywnych skutków udostępniania swoich danych osobowych. Cztery krótkie filmy zachęciły młodzież do wysuwania wniosków z zaprezentowanych sytuacji problemowych, a także do szukania rozwiązań w przypadku niepokojących zdarzeń. Zwrócono uwagę na wrażliwość i to, że nie należy być obojętnym na wyśmiewanie i obrażanie innych.
Podsumowaniem obu spotkań było wspólne odczytanie ustalonych zasad, jakimi należy się kierować podczas korzystania z Internetu. Uczestnicy dostali plakaty z kodeksem wzorowego internauty – do powieszenia w sali lekcyjnej oraz nalepki z logo akcji i ulotki z czterema najważniejszymi zasadami netykiety. Młodym internautom dziękujemy za aktywność i podjęcie dialogu w trakcie spotkań. Mamy nadzieje, że uczniowie podpisując plakat z zasadami zobowiążą się tym samym do ich przestrzegania. Każdy użytkownik może przyczynić się do tego, że Internet będzie miejscem bezpiecznym i pozytywnym, bo każdy z nas ponosi odpowiedzialność za to, co robi w sieci i w jaki sposób z niej korzysta.
W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu od 2005 roku organizowany jest przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK) – realizatorów unijnego programu Safer Internet, zaś głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange. W tym roku w ramach obchodów zgłoszono 1410 inicjatyw edukacyjnych skierowanych do dzieci, młodzieży i osób dorosłych.
Więcej na stronie biblioteki http://biblioteka.wisla.pl/?p=5485