Wyjątkowa promocja książki „Malinczanie. Teksty teatralnego zespołu regionalnego”
Co to było za spotkanie! W czwartkowe popołudnie, 10 kwietnia w gościnnych progach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wiśle, odbyła się nietuzinkowe spotkanie – promocja książki „Malinczanie. Teksty teatralnego zespołu regionalnego” autorstwa Krystyny Pilch. Publikacja ta to prawdziwa perełka – opowieść o teatrze, gwarze i ludziach z pasją, którym bliska jest lokalna tradycja i tożsamość kulturowa.
Podczas spotkania licznie zgromadzona publiczność miała okazję nie tylko otrzymać bezpłatny egzemplarz książki, ale także wsłuchać się w pełne barw i emocji wspomnienia autorki – zarówno te związane z pracą nad książką, jak i z początkami działalności samego zespołu teatralnego. Były to opowieści pełne wzruszeń, śmiechu i refleksji – prawdziwy wehikuł czasu, który przeniósł nas o blisko 40 lat do serca wiślańskiej gwary.
Wydarzenie uświetniła obecność Burmistrza Miasta Wisła – Tomasza Bujoka, który osobiście podziękował Pani Krystynie Pilch za ogromny wkład w pielęgnowanie lokalnej tożsamości, wręczył kwiaty jako wyraz uznania i jak sam stwierdził „ Na to wydawnictwo przyszło nam dość długo czekać, ale mam nadzieję, że druga edycja książki ukaże się szybciej, co najmniej o 20 lat szybciej” . Obok burmistrza obecni byli również: zastępczyni burmistrza Katarzyna Czyż-Kaźmierczak, sekretarz Sylwester Foltyn, radna Barbara Kędzior oraz wielu zacnych gości – sympatyków i przyjaciół lokalnego dziedzictwa.
Na scenie zobaczyliśmy gwarowe scenki autorstwa Krystyny Pilch pt. „Szpyrki” oraz „Idzie nowe”, a młodzież z Wisły zachwyciła publiczność występami w pięknej, lokalnej mowie. Szczególne poruszenie wywołał występ „Chłopa z Doliny”, który z humorem i sercem przedstawił sylwetkę samej autorki – jak przystało na wydarzenie z prawdziwym, regionalnym charakterem.
Nie sposób nie wspomnieć o osobie, dzięki której ten projekt został doprowadzony do końca – Pani Renacie Jędrzejewskiej-Salanki, która odpowiadała zarówno za oprawę artystyczną wydarzenia, jak i była łącznikiem między autorką a miastem. Również ona została uhonorowana podziękowaniami z rąk burmistrza.
Spotkanie zakończyło się w ciepłej atmosferze – przy kawie, herbacie i słodkim poczęstunku, gdzie nie zabrakło czasu na rozmowy, wspomnienia oraz zbieranie autografów. Była to doskonała okazja do rozmowy z autorką, wymiany myśli i cieszenia się wspólnie spędzonym czasem.
Książka została wydana przez Urząd Miejski w Wiśle, a nieodpłatne egzemplarze można odebrać w Referacie Promocji, Turystyki, Kultury i Sportu (pl. B. Hoffa 3).
Serdecznie dziękujemy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Wiśle za udostępnienie przestrzeni oraz pracownikom biblioteki za pomoc organizacyjną i otwrtość. To było małe święto wiślańskiej gwary!