Po raz kolejny mogliśmy wspólnie obchodzić Święto Niepodległości – rocznicę powrotu Polski na mapę świata po długich latach zaborów. Narodowe Święto Niepodległości w Wiśle tradycyjnie już obchodzone jest przy Pomniku Poległym i Walczącym o Polskość i Wolność Ojczyzny. Zgromadzeni przedstawiciele lokalnego samorządu, wielu służb, grup społecznych, organizacji i szkolnictwa, jak również mieszkańcy oraz goście, oddają hołd i przywracają pamięć o wszystkich, którzy niegdyś walczyli o wolność naszej ojczyzny.
Obchody rozpoczęły się od koncertu wiślańskiej orkiestry dętej pod kierownictwem Henryka Itnera, która dźwiękami pieśni patriotycznych wprowadziła zebranych w nastrój zadumy. Następnie, w samo południe, odśpiewano uroczyście hymn państwowy, a zaraz po nim głos zabrał Burmistrz Miasta Wisła Tomasz Bujok. W swoim przemówieniu mówił on m.in. o tym, że: Często, kiedy myślimy o odzyskaniu przez Polskę niepodległości, przychodzą nam na myśl wszystkie trudy minionych pokoleń, powstania, zrywy, nowe nurty myślenia, powstanie niepodległościowych stronnictw politycznych. Chcę w tym uroczystym dniu podkreślić jednak różnorodności ziem, na których żyjemy. Bo przecież my tutaj – na Śląsku Cieszyńskim, w Wiśle, karty historii dzielimy nie tylko z Polską, ale z Europą Środkową – z Czechami, Monarchią Austriacką, a później z Austro-Węgrami. Mamy inne koleje losu, inny ciężar historii niesiemy na ramionach.
Po odśpiewaniu pieśni “Boże coś Polskę” wszyscy zebrani na uroczystości przenieśli się w świat pieśni muzycznych aranżacji w wykonaniu Tomasza Osińskiego - młodego, niezwykle utalentowanego wokalistę z Ustronia.
Przy werblach orkiestry pod pomnikiem złożono wieńce i wiązanki kwiatów. Wszystkie biało-czerwone, by oddać cześć tym, którzy walczyli i tym, którzy polegli w walce o wolność naszej ojczyzny. Jako pierwsza wieniec złożyła delegacja władz państwowych i samorządowych z panem posłem Apoloniuszem Tajnerem i Burmistrzem Wisły Tomaszem Bujokiem w asyście Zastępczyni Burmistrza Katarzyny Czuż-Kaźmierczak oraz sekretarza miasta Sylwestra Foltyna. Zaraz po nich pod pomnik podeszła delegacja Rady Miasta. Nie zabrakło także delegacji i przedstawicieli Rady Powiatu Cieszyńskiego, Zameczku Prezydenckiego w Wiśle, Policji, Straży Miejskiej, Straży Granicznej, Zarządów Wiślańskich Osiedli, Nadleśnictwa Wisła, jednostek OSP z terenu Wisły, Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Wiślańskiego Centrum Kultury i Biblioteki Miejskiej, Stowarzyszenia „Grupa Twórców Wiślanie”, Towarzystwa Miłośników Wisły, Wiślańskiej Akademii Aktywnych, Zespołu Regionalnego "Wisła Plus" i stowarzyszenia “Aktywni w Dziedzinie", Szkoły Podstawowej nr 1 Wisła Centrum, Szkoły Podstawowej nr 2 Wisła Czarne, Zespołu Szkolno–Przedszkolnego nr 1 Wisła Głębce, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 Wisła Malinka, Szkoły Podstawowej nr 5 Wisła Jawornik, Liceum Ogólnokształcącego im. P. Stalmacha w Wiśle oraz Zespołu Szkół Gastronomiczno–Hotelarskich im. W. Reymonta w Wiśle.
Honorową wartę przy pomniku pełnili strażacy z OSP Wisła Centrum, a w odbieraniu wieńców i wiązanek pod pomnikiem pomagały członkinie Zespołu Regionalnego "Wisła". Za ich pomoc i góralski akcent bardzo dziękujemy. Dziękujemy też wszystkim występującym artystom i osobom zaangażowanym w przebieg uroczystości oraz wszystkim tak licznie zgromadzonym przy pomniku mieszkańcom i gościom.
Po zakończeniu uroczystości pod pomnikiem uczestnicy udali się do kaplicy przy Rezydencji Prezydenta RP - Zamek w Wiśle na Zadnim Groniu, gdzie odbyło się nabożeństwo ekumeniczne. Przewodniczyli mu zarówno wiślańscy duchowni Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego jak i Kościoła Rzymskokatolickiego.
Obiektywnie można stwierdzić, że faktycznie “Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy”, a zwłaszcza kiedy żyją ludzie, którzy oddają hołd polskim bohaterom sprzed ponad stu lat i czczą pamięć o nich.