Czas powstania lata 1935 – 1936. Projekt – architekci: Stefan Tworkowski i Romuald Pieńkowski.
Dom Zdrojowy wybudowano w drugiej połowie lat trzydziestych XX wieku w celu skupienia w jednym gmachu, poprzez istniejące tutaj instytucje oraz usługi, życia towarzyskiego uzdrowiska. Budynek usytuowano przy głównym placu letniska, noszącym od 1937 r. imię…
Czas powstania – 1920–1922.
Prace wykończeniowe trwały do 1935 r. Projekt – arch. Stanisław Chorubski. Górskie schronisko turystyczne na Stożku Wielkim (975 m n.p.m.) jest drewnianym, czterokondygnacyjnym budynkiem o planie zbliżonym do kwadratu. Pomimo wielkich rozmiarów stanowiących kubaturę blisko 400 m2 zabudowanej powierzchni, schronisko zaprojektowano z wyczuciem proporcji, które minimalizują…
Czas powstania lata 1903 – 1906. Projekt – budowniczy Bogdan Hoff.
Bogdan Hoff jest uważany za ojca wiślańskiego przemysłu uzdrowiskowego. Hoff, który w 1903 r. odkupił od Fritza Fuldy pensjonat „Luisenhof” w następnych latach wyremontował ten budynek, nadając mu nazwę „Hotel Piast”. W 1906 r. nad rzeką Wisłą urządzono zakład…
Kaplica pod wezwaniem św. Jadwigi Śląskiej na Zadnim Groniu w Wiśle jest częścią kompleksu należącego do Rezydencji Prezydenta RP. Kaplica znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego.
Drewniana budowla powstała w 1909 roku w stylu tyrolskim, z gotowych elementów drewnianych sprowadzonych z Przyszowic koło Rybnika. To obiekt…
Park Kąpielowy (obecnie nieczynny). Czas powstania lata 1931 – 1935.
Projekt – inż. Eugeniusz Zaczyński, inż. Łukasz Obtułowicz, arch. Stefan Tworkowski, arch. Józef Rybicki i arch. Karol Schayer.
Park kąpielowy w Wiśle wybudowany został na prawym brzegu rzeki Wisły, w widłach jakie tworzy z Wisłą potok Partecznik. Centralną część kąpieliska…
Rezydencja Prezydenta RP Zamek w Wiśle - Czarnym na stoku Zadniego Gronia powstała w okresie XX-lecia międzywojennego. Autorem projektu był wybitny architekt i konserwator Adolf Szyszko – Bohusz. Obiekt powstał w latach 1929 – 1931 jako dar ludu śląskiego dla głowy państwa i stanowił oficjalną rezydencję polskich głów państwa…
Położona wśród gór Beskidu Śląskiego Wisła od dwustu już lat przyciąga turystów i kuracjuszy. Początkowo nie było łatwo się tutaj dostać. Dopiero w latach 30. XIX wieku rozpoczęto budowę bitej drogi wiodącej ze Skoczowa przez Ustroń, Wisłę w stronę Istebnej. Na kolejne usprawnienie komunikacyjne trzeba było czekać prawie sto lat.…
Wymiary wiaduktu:
Długość: 120 m.
wysokość: do 25 m
Most kolejowy nad potokiem Łabajów w Wiśle to jeden z nielicznych tak wielkich wiaduktów w tej części Beskidów. Warto przespacerować się pod nim lub przejechać pociągiem wzdłuż linii kolejowej nr 191 Goleszów-Wisła Głębce. Powstał w latach 1931 – 1933 w…
Czas powstania lata 1935-1937. Projekt – budowniczy Paweł Rakowski.
Położona w Wiśle Dziechcinka, jest dobrym przykładem międzywojennej modernistycznej architektury mieszkalnej i pensjonatowej. Czterokondygnacyjny pensjonat wybudowano w konstrukcji tradycyjnej – ceglanej z elementami żelazobetonowymi (nadproża okienne i drzwiowe). Bryła budowli złożona została z niesymetrycznie potraktowanych, skomponowanych addycyjnie kubicznych prostopadłościanów. Elewacje pokryto…
Czas powstania – 1902 – 1903. Projekt – budowniczy Bogdan Hoff.
Willa „Zacisze” została zaprojektowana dla biskupa Kościoła ewangelicko – augsburskiego Juliusza Bursche. Budowlę posadowiono na wysokim, kamiennym cokole, który przepruto arkadami. Powyżej wybudowano z drewnianych bali w konstrukcji zrębowej dwukondygnacyjną część mieszkalną. Widoczne jest tutaj operowanie bryłami geometrycznymi, tworzącymi…
Pierwotnie zameczek mieścił się na polanie Przysłop pod Baranią Górą i pełnił funkcję pałacyku myśliwskiego arcyksięcia Fryderyka Habsburga. Wzniesiono go w 1897 roku w stylu alpejskim na planie kwadratu, z drewnianymi ścianami zbudowanymi z bali jako budynek piętrowy. W obrębie pierwszego piętra znajduje się charakterystyczna galeria otaczająca budynek z czterech…